Wycieczki – jakie wybieramy?

W ostatnich latach zmienia się nastawienie turystów do podróży. Dotąd liczyły się wyjazdy w miejsca sprawdzone i znane z dużego ruchu turystycznego. Jednak w ostatnich latach wzrosło znaczenie odkrywanie nowych miejsc i poznawanie krajów mało znanych z turystyki. Dzięki temu zmienia się również nastawienie przyjezdnych do ludzi zamieszkujących dany obszar. Turyści obierają nowe kierunki jako cel swojej podróży i starają się jak najlepiej poznać zarówno walory turystyczne jak i kulturowe odwiedzanego miejsca. Niejednokrotnie okazuje się, że o atrakcyjności danego regionu świadczą właśnie te drugie. Często zdarza się tak, że odmienna kultura, obyczaje, a nawet życie codzienne jest cenniejsze dla turysty niż zabytki czy też muzea. Doskonałym przykładem jest Ameryka Południowa w dorzeczy Amazonki, gdzie żyją Indianie. Sama dżungla zapewne zapiera dech w piersiach, lecz spotkanie twarzą w twarz z rdzennym przedstawicielem tejże kultury i odwiedzenie plemienia może być jedynym w swoim rodzaju przeżyciem.

Termin „turystyka” jest zagadnieniem wielopłaszczyznowym, zawierającym rozmaite jej typy i rodzaje. Wyróżniamy bowiem turystykę krajoznawczą, kulturalną, agroturystykę, religijno – pielgrzymkową i wiele innych. Każda z nich charakteryzuje się innym motywem przewodnim, jednak w ostatnich latach najpopularniejszą stała się turystyka kwalifikowana. Wybierając ten rodzaj, turysta nastawiony jest na aktywny wypoczynek, wymagający specjalistycznego sprzętu, umiejętności, kondycji fizycznej oraz często kwalifikacji i pozwoleń. Przy uprawianiu turystyki kwalifikowanej przydatna okazuje się wiedza o środowisku, z którego korzystamy oraz umiejętność orientacji w terenie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zgubienia się na szlaku czy też wtargnięcia na teren objęty ścisłą ochroną. Turystyka kwalifikowana jest doskonałym sposobem na regenerację sił witalnych, odpoczynek psychiczny i fizyczny, bowiem zmęczenie sportem, do którego mamy zamiłowanie, będącym jednocześnie nierozłącznym elementem tego rodzaju turystyki, daje pełną satysfakcję.

Dla przeciętnego turysty ważny jest kierunek i motyw przewodni wyjazdu. Jednak nad samym zagadnieniem jakim jest turystyka pracuje cały sztab naukowców, próbujących jak najlepiej scharakteryzować to zjawisko. Dyscyplina ta to geografia turystyki, której przedmiotem badań jest rozmieszczenie zjawisk turystycznych oraz związki przestrzenne zachodzące między nimi. Do głównych zadań naukowców należy ocena zagospodarowania turystycznego, charakterystyka i klasyfikacja walorów turystycznych oraz ocena środowiska naturalnego pod kątem atrakcyjności i przydatności dla turystyki, jak również badanie wpływu turystyki na gospodarkę, zjawiska społeczno – gospodarcze oraz na środowisko przyrodnicze. Dzięki takim badaniom, potencjalni turyści wiedzą, które miejsce jest warte zwiedzania i poznania oraz pod jakim względem. Często bowiem jedziemy w jakieś miejsce z nastawieniem na tylko jeden rodzaj atrakcji, nie mając pojęcia o innych walorach turystycznych. Świadczą o tym przede wszystkim wyjazdy do ciepłych krajów, podczas których turysta nastawiony jest wyłącznie na zażywaniu kąpieli słonecznych, podczas gdy tuż obok znajduje się Park Narodowy lub obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *